Pre lásku k planéte

Ušetri našu planétu a životné prostredie

Intenzívna produkcia (veľkochov) zvierat je jedným z hlavných dôvodov globálneho otepľovania. Ročne zabijeme okolo 60 biliónov zvierat na uživenie 7 biliónov ľudí… 60 biliónov zvierat potrebuje veľa potravy. Oveľa viac, ako 7 biliónov ľudí. Takže vyrúbavame lesy a džungľu na pestovanie obilnín a kukurice, aby sme nakŕmili zvieratá, ktoré potom zjeme. Tisíce ton obilnín prevážame z Afriky do iných krajín, aby sme tým nakŕmili zvieratá, ktoré potom prevezieme inam, na zabitie a ich kúsky potom prevezieme po celom svete na konzumáciu.

Asi už vidíš v čom je problém. Toľko transportu spôsobuje veľa emisií, ktoré ničia životné prostredie. Ale, to nie je hlavný problém.

Hlavný problém je metán. Je to druhý najnebezpečnejší plyn, po oxide uhličitom. Tento je vyprodukovaný hlavne veľkochovom – kde sa vytvára v žalúdkoch dobytka (pri trávení) a áno, uhádol si… dostáva sa do atmosféry prdením. 60 biliónov zvierat ročne toho vyprodukuje dosť…

Takisto, jedenie mäsa je veľmi neefektívne využitie prostriedkov. Na 1 hektári pôdy môžme vypestovať 1000 kg sójovej bielkoviny, 800kg pšeničnej bielkoviny alebo 600 kg zemiakovej bielkoviny. Alebo len 100 kg hovädzej bielkoviny. Takže keby sme všetci jedli len rastlinnú stravu, potrebujeme okolo 8 krát menej produkcie a prostriedkov a miesta na pestovanie. Takže by sme nemuseli vyrúbavať viac lesov a pralesov, aby sme mohli vypestovať viac žrádla pre kravy, ktorých mäso nám potom dá menej bielkovín a ešte k tomu aj kadejaké ochorenia.

A to sme nespomenuli ešte fakt, že 60 biliónov zvierat takisto vyprodukuje pekné množstvo výkalov… ktoré nám znečisťujú vody a moria.

zdroj: http://veganstvo.org

Zdielaj článok
Komentáre
Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
Pridajte Váš komentár