Vedeli ste že rozmýšľanie o minulosti môže obmedziť Váš potenciál?

Dvaja mnísi kráčali v tichu bok po boku do susedného kláštora. Cestu im skrížila rieka, cez ktorú museli prejsť. Jej tok bol vyšší a silnejší ako zvyčajne. Na brehu sedela mladá žena a ticho plakala, lebo mala strach prejsť cez rieku sama. Keď uvidela dvoch mníchov zdvihla sa a požiadala ich o pomoc. Odpovede sa jej však nedostalo.

Mníchom z tohto rádu bolo zakázané čo i len rozprávať so ženou.

Skúsila znovu: "Nežiadam nič, čo by mohlo porušiť vašu prísahu, ale jednoducho iba aby ste mi pomohli cez rieku.”

Starší z mníchov jej zrazu odvetil: "Vylezte mi na chrbát a pomôžem vám prejsť."

Po dosiahnutí druhého brehu, starší mních položil mladú ženu na suchú zem. Ona mu poďakovala so širokým úsmevom. Vybrala sa svojou cestou a obaja mnísi pokračovali v ich trase do kláštora v úplnom tichu.

V blízkosti kláštora to už mladý mních nevydržal a povedal: "Ako si to mohol urobiť? Vieš, že je zakázané dokonca sa dotknúť ženy, nieto nosiť ju na chrbte!"

Starší mních mlčky počúval prednášku, ktorá trvala celú cestu späť do kláštora. Po návrate do kláštora, na pár hodín zaspal. 

Uprostred noci ho prebudil mladší mních.: "Ako si mohol niesť tú ženu?" "Niekto iný by jej predsa pomohol! Porušil si pravidlá!”

“Akú ženu?" unavený mních sa spýtal omámene.

“Tú čo si niesol cez potok!” odsekol mladší.

"Táto mladá žena potrebovala pomoc. Ja som ju položil na druhej strane rieky a ty ju ešte nosíš celú tú cestu, celý deň a celú noc v tvojej hlave."

Niekedy nás naše mentálne vzorce dokážu uväzniť úplne zbytočne. A náš tvorivý potenciál sa tým do určitej miery obmedzuje.

zdroj: http://www.sebapoznanie.sk/

Zdielaj článok
Komentáre
Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
Pridajte Váš komentár