Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis)

Pľúcnik lekársky rastie v chladnejších lesoch a húštinách na zatienených a vlhkých miestach. Dorastá do výšky až 30 cm. Vyskytuje sa v dvoch poddruhoch: pľúcnik škvrnitý a pľúcnik chlpatý bez škvŕn. Z podzemku pľúcnika vyrastajú dva druhy bylí - priame kvetonosné byle so sediacimi kopijovitými listami a byle so srdcovito-vajcovitými stopkatými listami. Má pekné farebno pestré kvietky, od ružovej až po fialovú. 

Zber začína až po odkvitnutí rastlinky, keď sú už spodné listy riadne vyvinuté. Pľúcnik používame pri najrozličnejších pľúcnych ochoreniach. Účinný je pri vykašliavaní krvi, astme, zahlienení, pri poškodení sliznice pažeráka a žalúdka.

Astma
Záchvať astmy, ktorý môže trvať niekoľko hodín, sa prejavuje silnou dýchavičnosťou, hvízdaním v pľúcach, modrými perami, studenými končatinami, silným kašľom a pocitmi strachu.

Existujú štyri formy astmy:
  • Alergická astma: najčastejšia forma je alergická reakcia na účinné látky, ako peľ, prach, mačacia srsť, pleseň, farby, lieky, chemikálie. 
  • Astma na nervovom podklade je typickým následkom nášho hektického a stresového života.
  • Bronchiálna astma vzniká pri silnom sekréte sliznice, ktorý zužuje priedušky a uzatvára priechod vzduch do pľúc.
  • Srdcová astma: neprávna činnosť srdca alebo srdcová slabosť vyvolá záchvat dusenia.
Ak ste si identifikovali pôvodcu astmy, vyhýbajte sa mu. Obmedzte alebo celkom zanechajte fajčenie. Otužujte organizmus, zvyšujte obranyschopnosť. Jedzte denne jeden strúčik cesnaku a cibuľu. Na hruď môžete použiť mastné obklady. Ako hlavnú čajovú kúru odporúčame piť čaj z pľúcnika. Ľudia, ktorí majú vysokú sedimentáciu, by ho nemali užívať samostatne a dlhodobo. Preto k nemu môžete podľa potreby primiešať oman pravý, ligurček, lipu, materinu dúšku, skorocel, divozel, deväťsil hybridný.  

Čaj z pľúcnika lekárskeho
Čajovú zmes dobre premiešame. 1 PL zmesi zalejeme 1/2 l viacej vody a necháme 15 minút prikryté lúhovať. Precedíme a pijeme 30 minút, pričom aj inhalujeme. Precedíme a osladíme medom. Deti pijú 3 x denne 30 ml, dospelí 3 x denne 70 ml. 

Zdroj: časopis VITALITA

Zdielaj článok
Komentáre
Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
Pridajte Váš komentár