Medovka lekárska (Melissa officinalis)

Medovka lekárska sa vyskytuje takmer v celej Európe. Je to trvalka, ktorá obľubuje slnečné stanovište. Rastie do výšky 30 až 80 cm. Byť má štvorhrannú a bohato rozkonárenú. Krížom protistojné listy majú srdcovitý tvar. Na okrajoch sú pílkovito vrúbkované. V pazuchách listov rastú v papraslenoch drobné biele kvety. Listy medovky majú jemnú citrónovú vôňu. Medovka kvitne od júna do augusta. Na liečebné účely zbierame viackrát do roka celú vňať. Medovka je siličná droga s obsahom citronelolu a citralu, okrem toho obsahuje triesloviny, horčiny, flavonoidy, sliz, atď.  

Medovka bola známa už staroveku. Keďže túto bylinu s obľubou navštevujú včely, od toho bol odvodený aj jej názov Malissa - včelí list. U nás sa jej ľudovo hovorí madunica. Blahodarne pôsobí pri bolestiach hlavy, nespavosti, srdcovej neuróze, upravuje arytmiu, znižuje krvný tlak. Posilňuje nervovú sústavu, má sedatívne a spazmolytické účinky.

Ľudia náchylní na hnev alebo sebeckí a nenávistní bývajú oveľa skôr nervovo chorí ako tí, ktorí sa vedia pevnou vôľou telesne a duševne otužovať. Nervózne búšenie srdca býva spájané s pocitmi úzkosti a stiesnenosti. Neraz nastanú záchvaty a mdloby. Srdce samo nebýva pri takýchto záchvatoch ohrozené, hoci postihnutí si to namýšľajú, lebo pocity sa sústreďujú na jeho činnosť. Nervozita srdca sa vyznačuje tuhými bolesťami okolo srdca, ktoré sa často menia na kŕče, chorý ťažko dýcha a má pocit, že sa dusí. Príčinou tejto choroby býva najčastejšie nesmierne fajčenie alebo nadmerné používanie alkoholu. V každom prípade treba vyhľadať lekársku pohotovosť. Pri takýchto záchvatoch pomáha pokoj a studené obklady na hruď. 

Obklad
Potrebujeme 1/2 masla, 100 g medu, 1/2 malej fľašky alpy. Všetko spolu dobre zamiešame, aby sa nám hmota spojila. Dáme do pohára s uzáverom a odložíme do chladničky. Cez deň si nájdeme čas na oddych. Touto zmesou potrieme handričku, ktorú priložíme približne na 1/2 hodiny. 

Čaj pri nervozite
200 g pamajoránu, 200 g mäty priepornej, 150 g kvetu hlohu, 50 g ruty. Čajovú zmes dobre premiešame. Jednu čajovú lyžičku byliniek zalejeme 1/4 viacej vody, lúhujeme 10 minút. Čajík pijeme 1 x denne, doobeda a v pokoji. 

Zdroj: časopis VITALITA
Zdielaj článok
Komentáre
Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
Pridajte Váš komentár