Pamajorán obyčajný (Origanum vulgare)

Už názov tejto prekrásnej rastlinky hovorí, že ide o nepravý majorán. Obdivovali ho bylinkári a lekári všetkých čias. Niekedy mu pripisovali až zázračnú moc. V stredoveku ním vo forme prášku odháňali mravce z obydlí. V minulosti sa pridával aj do chmeľu pri varení piva. Pamajorán je medonosná bylinka, a tak je obľúbenou pastvou pre včely. Slúži nám aj ako korenina, lebo má príjemnú aromatickú chuť a vôňu. 

Je to trvácna byliny vysoká 30 až 60 cm. Byľ má priamu, rozkonárenú, ochlpenú, listy protistojné, vajcovité. Kvety sú fialové. Pamajorán kvitne v júli až októbri. Obsahuje predovšetkým silicu s tymolom, horčiny, triesloviny, tanín, minerálne látky a iné. Rastie v lesoch, pri cestách a na suchých miestach. 

Pamajorán má viac dobrých účinkov, najčastejšie na nervové ochorenia, preto sa mu ľudovo hovorí ,,dobrá myseľ". Má schopnosť čistiť zahlienené pľúca a pomáha pri úpornom suchom, čiernom a chronickom kašli. Pamajorán upokojuje, celkovo posilňuje organizmus, zlepšuje krvný tlak, a to sú učinky, ktoré zlepšia aj našu myseľ. Pôsobí aj dezinfekčne, upravuje stolicu, zvlášť po hnačkách, pomáha proti kŕčom a pre ženy je dôležitý preto, že pri vynechaní menštruácie ju vyvoláva a robí pravidelnou. Lieči kožné ochorenia a reumu. Je častou a veľmi dobrou prísadou do bylinných kúpeľov, kde posilňuje celý organizmus, zvlášť dobre sa tieto účinky prejavuje u slabých detí. Pridáva sa do čajov proti nádche, chrípke, zápaloch

Čajová zmes na vyvolanie menštruácie
30 g pamajoránu,
20 g rebríčka,
20 g alchémilky,
20 g nechtíka,
10 g ligurčeka.

1 PL zalejeme 1/2 l vriacej vody. Prikryté necháme odstáť. Precedíme a pijeme 2 krát denne.  

Zdroj: časopis VITALITA

Zdielaj článok
Komentáre
Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
Pridajte Váš komentár