Šalvia lekárska (Salvia officinalis)

Už v staroveku boli listy šalvie pokladané za symbol večného života a mnohostranne sa využívali. Traduje sa, že keď začínali Angličania dovážať z Číny čaj, cenili si Číňania túto bylinu natoľko, že vymieňali dve debny čaju za jednu debnu sušenej šalvie. Veľká liečivá sila rastliny ako univerzálneho medikamentu zaznieva už v jej botanickom názve, pretože šalvia je odvodená od salvare - liečiť

Šalvia bola spájaná s dlhovekosťou a traduje sa, že v starobe oživuje slabnúcu pamäť. Listy alebo vrcholčeky zbierame v suchom počasí, sušíme v tenkej vrstve, lebo šalvia sa rýchlo zaparí. Šalvia patrí do čeľade hluchavkovitých (Lamiacae) a rastie v celom Stredomorí. Šalvia je poloker s vlnitým štvorhrannými listnatými stonkami. Koncové súkvetia sú z obojpohlavných, súmerných a odpadových kvetov. Uprednostňujeme slnečné stanovištia a suché pôdy. Jej zelenkasté listy sú podlhovasté, kvety fialovomodré.  

Šalvia dokáže liečiť väčšinu ľudských telesných neduhov, ako napr. závraty, tráviace ťažkosti, kašeľ, bolesť žalúdka, zle sa hojace vredy, uvoľňuje preiférne cievy, znižuje potenie, laktáciu, slinenie, hladinu cukru v krvi, podporuje tok žlče, bolesti v krku, zápal mandlí, ďasien, činnosť pečene, paradentózu

Jej protibakteriálny antibiotický účinok na široké spektrum mikróbov využívame pri zápale močových ciest. Zo šalvie odporúčame robiť čaj, tinktúru, kúpele, obklady, odvar na kloktanie. 

Šalviový čaj
Jednu čajovú lyžičku šalvie zalejeme šálkou viracej vody, lúhujeme 10 minút. Precšedíme a pomaly do dúškoch užijeme 2 x denne vždy čerstvo urobený. Najviac však 4 týždne. 

Zdroj: časopis VITALITA

Zdielaj článok
Komentáre
Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
Pridajte Váš komentár