Arnika horská (Arnica montana L.)

Arnika je odolná trváca bylina dorastajúca do výšky 20 až 60 cm. Oválne chlpaté listy vytvárajú prízemný ružicu, z ktorej v lete vyrastajú voňavé žlté kvety. Arnika horská patrí do čeľade astrovitých a na Slovensku je veľmi vzácna, lebo tu nerastie. Arnika sa v minulosti osvedčila ako abortívny prostriedok v ľudovom liečiteľstve. V minulosti sa táto rastlinka nazývala aj vredová zelina alebo vredový koreň. Keď sa medzi kožou a mäsom človeka vyhodia škvrny a pľuzgiere, treba vo vo vode uvariť vredovú zelinu a prikladať z nej teplé obklady, aby sa chorý vyliečil. 

Liečivé účinky arniky sú až zázračné. Jej najväčšou hodnotou je mimoriadna schopnosť rozháňať krvné zrazeniny. Na ťažké pomliaždeniny, zmodrené krvné podliatiny a sčernené nechty je najlepší obklad z arniky. Čím skôr ju po úraze priložíme, tým lepšie pomáha a rozoženie aj krvné zrazeniny. Veľmi dobre pomáha aj pri svalových bolestiach na natrhnuté svaly, vykĺbeniny, opuchy, zápaly kostí a na končatiny ochrnuté po porážke. Menej známe je, že arnika má mimoriadne dobré účinky aj pri vnútornom použití. Podporuje tvorbu krvi, preto je dobrá pri chudokrvnosti. Rozširuje cievy, čím pomáha pri kŕčových žilách, kôrnatení ciev a reumatických chorobách.

Úrazy končatín
Zmliaždenie, podvrtnutie a vytknutie je dosť častý úraz zavinený úderom alebo pádom. Ako dôsledok vzniká poškodenie ciev a zaplavenie rozdrveného tkaniva krvou. Krvný výron v hĺbke sa môže infikovať a môže zhnisať. Príznakom býva najmä silná bolesť. Zlomenina a vytknutie sa tiež prejavia veľmi silnou bolesťou. Je to úrazový stav, kde kĺbové chrupky koncov kosti sa trvalo od seba vzdialia. Liečenie v týchto prípadoch patri do rúk odborného lekára, ktorý určí liečbu. Liečba môže spočívať v tom, že končatina sa iba spevní obväzom alebo ju skúsený lekár napraví. V horších prípadoch odporučí operáciu. 

Použitie arniky
Arnika je vhodná na vonkajšie použite ako masť, gél a tinktúra, ktorú môžeme použiť zriedenú na umývanie a obklady. Kedže arnika je u nás veľmi vzácna a nemôžeme si doma prípravok spraviť, kúpime si ho v lekárni. Masť a gél ráno a večer vmasírujeme do postihnutých miest. 

Obklady
1 PL kvetov arniky zalejeme šálkou vriacej vody a necháme 10 minút lúhovať. Ľanovú handričku ponoríme do vychladnutého čaju a priložíme na postihnuté miesto. Obviažeme šatkou. Pri zohriatí obklad obnovíme. 

Zdroj: časopis VITALITA
Zdielaj článok
Komentáre
Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
Pridajte Váš komentár