Arónia čierna (Aronia Melanocarpa)

Arónia pochádza zo Severnej Ameriky, kde dodnes rastie vo voľnej prírode. U nás sa pestuje ako ker, ktorý dorastie do výšky dvoch metrov. List arónie sa podobá listu višne, je však lesklejší. Arónia kvitne začiatkom leta, kvietky sú biele alebo rožovkasté a vytvárajú bohaté metlovité kvetenstvo. Plody sú čierne bobule.

Listy zbierame v máji. Čierne plody zbierame neskoro na jeseň. Dajú sa z nich robiť kompóty, sirupy, džemy, šťavy. Plody si môžeme aj usušiť na čaj. Pre vysoký obsah protiplesňových a protibakteriálnych látok sa plody a výrobky z nich málo kazia. Listy a plody obsahujú veľké množstvo vitamínov, odkiaľ má pomenovanie vitamínová bomba. Vitamínu C obsahuje síce menej, zato však obsahuje veľa vitamínu P. Ten spevňuje spružňuje cievne steny. Ďalej obsahuje vitamín PP, viatmíny B, E.

Plody dobre pôsobia pri poruchách štítnej žľazy, dokážu ju zregulovať a zharmonizovať, znižujú krvný tlak, majú antisklerotický účinok. Pravidelná konzumácia plodov arónie čiernej ovplyvňuje pružnosť a priestupnosť ciev. Z listov pripravujeme odvar, ktorý chvíľu povaríme. Odvar z listov pôsobí proti zápalom, reumatickým bolestiam a má žlčopudný účinok.

Čaj na podporu cievneho systému
  • 50 g listov arónie, 
  • 20 g hlohu,
  • 10 g bazy čiernej,
  • 10 g pohánky,
  • 10 g ruty.
Čajovú zmes dobre premiešame. 1 PL vhodíme do 1 litra vriacej vody a pár sekúnd povaríme. Desať minút lúhujeme a počas dňa popíjame po dúškoch. 

Na posilnenie organizmu
1 kg plodov arónie zmiešame so 750 g cukru. V chlade necháme odležať. Do 1/4 l kefíru pridáme 2 PL a podávame 2 x denne pod dobu 10 dní.   

Zdroj: Časopis VITALITA
Zdielaj článok
Komentáre
Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
Pridajte Váš komentár