Pagaštan konský (Aesculus Hippocastanum L.)

Pagaštan konský sa v Európe objavil asi v 16. storočí. Pagaštan konský rastie do výšky 30 m. Je to strom s krehkým drevom. Listy má protistojné, dlaňovo delené, so žltobielymi metlinami kvetov. Plod je ostnatá tobolka, ktorá má tri semená. Často sa vysádzal v parkoch, alejach a v blízkosti ľudských obydlí. Kvitne v máje a plody dozrievajú v septembri, až októbri. Plody pagaštana priaznivo pôsobia na cievnu sústavu, preto sa užívajú pri liečbe kŕčových žíl, trombózy, vredov predkolenia, hemeroidov, prostaty, bolestivej menštruácie, kŕčov, natrhnutých svalov či natiahnutých šliach, krvných výronov, pri zúžení ciev a reumatizme. Ľudia zbierali aj list, kvet a kôru, plod. Pagaštan konský obsahuje triesloviny, preto ho je dobré užívať aj pri zápale žalúdka a čriev. Liečivú účinnosť zvýšime podávaním vitamínu B1. 

Obklad z plodov pagaštana konského
Opečené a rozomleté plody zmiešame s jačmennou múkou a octom a prikladáme na bolestivé miesto.

Čaj z kôry pagaštana konského
Kôru zbierame v marci alebo v októbri. 1 ML najemno pokrájanej kôry krátko povaríme v 200 ml vody, 10 minút lúhujeme a scedíme. Čaj pijeme 2 až 3 x denne. Dobre pôsobí na cievne stene, pri reumatizme, poruchách prekrvenia, hnačke a čistí telo od toxínov. Zvonku sa používa na umývanie omrznutých končatín. 

Čaj z listov a kvetu
1 až 2 ML listov alebo kvetu zalejeme vriacou vodou. 10 minút lúhujeme a pijeme podľa potreby. Užíva sa pri hnačke, kašli, na zahlienené pľúca, pri bolestiach a kŕčových žilách. 

Plody pagaštana konského sa používajú aj pri výrobe penivých hasiacich prostriedkov, vo farmácii na výrobu gélov, mastičiek, a tinktúr. Pagaštan konský je aj hodnotným krmivom pre divú zver. A ešte niečo: dva plody pagaštana dáme do dlane a masírujeme si tak reflexné body na dlaniach. Môžeme si masírovať aj chodidlá. 

Zdroj: časopis VITALITA
Zdielaj článok
Komentáre
Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
Pridajte Váš komentár