Štítna žľaza podrobnejšie

Čo je štítna žľaza?
Štítna žľaza je žľaza s vnútorným vylučovaním a je súčasťou endokrinného systému v ľudskom tele. Nachádza sa v oblasti hrtanu a hornej časti priedušnice. Pozostáva z pravého a ľavého laloku, ktoré sú vzájomne prepojené. Jej názov je od gréckeho slova "štít", podľa jej tvaru - dvojlaloková štruktúra.

Základnou vylučovacou jednotkou štítnej žľazy sú malé guľovité váčky, tzv. folikuly, ktoré majú vo vnútri sekrečnú tekutinu – koloid. Tu dochádza k vychytávaniu jódu, tvorbe, uskladňovaniu i uvoľňovaniu dvoch hormónov štítnej žľazy – tyroxínu a trijódtyronínu. Tretí hormón štítnej žľazy – kalcitonin – pôsobí pri kalciovej homeostáze.


Aký význam má pre organizmus štítna žľaza?

Štítna žlaza produkuje hormóny, ktoré majú na starosť látkovú premenu – metabolizmus. To znamená, že ovplyvňuje celý proces od absorbovania potravy po získanie energie a látok potrebných pre vývoj, rast a správnu činnosť organizmu. Nefunkčnosť štítnej žľazy, má vplyv na vývoj celého organizmu. Jej funkciu kontroluje hypotalamus a hypofýza.

Aká je denná dávka jódu pre organizmus?
Pre správnu činnosť štítnej žľazy je nevyhnutný dostatočný prísun jódu. Potrebná denná dávka predstavuje 150-200 µg (mikrogramov). V období dospievania a počas tehotenstva sa odporúča zvýšiť príjem jódu až na dvojnásobok. Prímorské krajiny majú v porovnaní s vnútrozemskými krajinami vyšší príjem jódu, čo súvisí s väčším obsahom jódu u morských rýb, či morských rias.

Aké ochorenia štítnej žľazy poznáme?
Ak v organizme nie je dostatok jódu, štítna žľaza produkuje nedostatočné množstvo hormónov, začne sa zväčšovať ( vzniká tzv. struma) alebo sa objavia príznaky ochorení zo zníženej (hypotyreózy) alebo naopak zvýšenej  (hypertyreózy) funkcie žľazy.

Overený a účinný spôsob riešenia všetkých uvedených príznakov je jedinečný prípravok:
Fortuna Vitae - originál prof. Turianica tekvicový olej s aktívnym organicky viazaným jódom.

Zdielaj článok
Komentáre
Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
Pridajte Váš komentár