Fortuna Vitae - pozitívny vplyv na vývoj dieťaťa počas tehotenstva a kojenia

Čo sa deje so štítnou žľazou po narodení?
Váha štítnej žľazy pri narodení je 1 - 2 g. Potom sa zvyšuje zhruba o 1 gram ročne do 15 rokov, kedy dosahuje veľkosť dospelých. Obecne veľkosť laloku štítnej žľazy je porovnateľná s veľkosťou koncového článku palca dieťaťa.

Dôležité zmeny po narodení
Po narodení končí protekcia materskej štítnej žľazy. Regulácia telesnej teploty je hlavným útokom po pôrode. Vystavenie chladu spustí u novorodenca mechanizmy zvyšujúce tvorbu hormónov štítnej žľazy. Behom ďalších dní života sa štítna žľaza novorodenca dostáva do stavu, ktorý nazývame eufunkcia (eutyreóza), tzn. normálna funkcia.

Vplyv na telesný rast dieťaťa
Rast ovplyvňujú hormóny štítnej žľazy až po narodení. Napriek tomu, že telesný rast plodu nie je závislý na hormónoch štítnej žľazy, jej funkcia ovplyvňuje kostné zrenie (osifikácia) a uzáver fontaniel (fontanela - lupienok, miesto na hlavičke, kde nehmatáme žiadnu kosť, len kožu a pod ňou mozgové obaly). 50% detí so závažnou vrodenou hypotyreózou má oneskorené kostné zrenie a široko otvorenú zadnú fontanelu.  

Vplyv na termoreguláciu (regulácia telesnej teploty)
Bezprostredne po narodení je nutné chrániť novorodenca proti stratám tepla (umiestniť na vyhrievané lôžko, nesprchovať). Prenatálne nie je plod zodpovedný za kontrolu vlastnej termoregulácie (v materskom lone j teplota 37 °C). Po narodení sa stáva regulácia telesnej teploty hlavnou požiadavkou adaptačných mechanizmov. Novorodenec, rovnako ako zimní spáči (hybernanti), je vybavený hnedým tukom, ktorý je umiestnený medzi lopatkami a pozdĺž veľkých ciev. Hnedý tuk umožňuje premenu uvoľnenej energie na teplo a na tomto procese sa podieľajú hormóny štítnej žľazy.   

Pôsobenie hormónov štítnej žľazy bez vekovej závislosti
Vplyv na metabolizmus (látková výmena), vplyv na spotrebu kyslíka a tvorbu tepla (pri hyperyreóze sa telesná teplota zvyšuje, pri hypotyróze dochádza k zimomravosti). Hormóny štítnej žľazy významne ovplyvňujú metabolizmus tukov, cukrov a bielkovín. Zvyšujú energetický výdaj (energia sa neukladá, ale stráca sa vo forme tepla). Nadbytok hormónov štítnej žľazy sa často prejaví výrazným váhovým úbytkom.

Každé omeškanie v terapii pri poruchách funkcie štítnej žľazy bezprostredne po narodení má dopad na neuropsychický vývoj dieťaťa potom na rast a telesné zrenie.

Na zaistenie normálneho intelektuálneho vývoja, kostného zrenia, rastu a normálnej hladiny regulačných hormónov je najlepšou a najbezpečnejšou možnosťou pre jej správnu funkciu patentovaný prípravok Fortuna Vitae - originál prof. Turianica - tekvicový olej s aktívnym organicky viazaným jódom.

Dostatočná úroveň jódu je dôležitá pre zdravý fyzický a mentálny vývoj dieťaťa počas tehotenstva a následne aj počas kojenia. Organicky viazaným jódom nie je možné sa predávkovať!

zdroj: knižné vydanie Poruchy štítnej žľazy (Od kolísky až po dospelosť)

Zdielaj článok
Komentáre
Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
Pridajte Váš komentár