Význam jódu

image

Jód v našom tele zabezpečuje správnu činnosť štítnej žľazy, prispieva tým k zlepšeniu nášho psychického a fyzického zdravia.

Posilňuje imunitný systém, reguluje rast a vývoj, zvyšuje celkovú energiu organizmu, podporuje srdcovo-cievny systém a mozgovú činnosť, reguluje hladinu cukru v krvi, zvyšuje IQ a tiež schopnosť sústredenia.

Jód je prvok, ktorý sa vyskytuje všade, no jeho rozloženie na zemskom povrchu je výrazne nerovnomerné. Najviac je v prímorských, najmenej v hornatých krajinách. Najprirodzenejším zdrojom jódu pre náš organizmus sú morské ryby (losos, tuniak, makrela), ustrice, kraby, riasy, morská voda a soľ, niektoré minerálky, čokoládové bôby, vajcia, mlieko, citróny, mrkva, špenát, brokolica, cesnak, cibuľa, bazalka, atď.

Nedostatok jódu

Nedostatok jódu významne vplýva na všetky funkcie v ľudskom organizme, najviac však jeho nedostatkom trpí štítna žľaza. Práve jej nesprávna funkcia umožňuje rozvoj ďalších súvisiacich ochorení. Častokrát si tento nedostatok ani neuvedomujeme napriek tomu, že bývame často unavení, podráždení, nervózni alebo trpíme nedostatkom spánku.

V oblasti strednej Európy hovoríme o tzv. enviromentálnom jódovom deficite. Ten je zapríčinený nedostatkom prirodzených zdrojov jódu.

Najväčšia koncentrácia jódu sa nám ponúka prostredníctvom morských plodov, rýb, ikier a morských rias. Môžeme si teda povedať, že ak budeme jesť dostatok rýb a rias, že bude všetko v poriadku. Áno, znie to dobre, ale má to jednu chybičku. Je nám od malička vlastný jedálniček s množstvom rýb a morských živočíchov tak ako je tomu v prímorských oblastiach? No nie je. A tu je rozuzlenie celej záhady. Môžeme to prirovnať k tomu, že ak máme auto, ktoré chodí na benzín a my zistíme, že nám nejde tak dobre ako by sme chceli, tak mu palivo vymeníme za letecký benzín. Dôsledok asi tušíte. Ak by sme dnes začali jesť vo veľkom množstve morské plody, rázom by sme sa predávkovali jódom, čo je extrémne nebezpečné. A aby toho nebolo dosť, môžeme si povedať nie je jód ako jód. Poznáme dve formy jódu organickýanorganický, pozri tiež Organický verzus anorganický jód.

V 50-tych rokoch sa začal nedostatok jódu v potravinách nahrádzať tzv. jodidovaním soli. Vďaka tomu sa podstatne znížil kreténizmus u novorodencov. Obmedzili sa aj ďalšie choroby v súvislosti s nedostatkom jódu. V poslednom čase opäť pribúdajú ochorenia súvisiace s nesprávnou funkciou štítnej žľazy. Áno, čítate správne. Nie je to z dôvodu nedostatku jódu, ktorý sa dnes snažíme nejakým spôsobom doplniť. Nesprávna činnosť štítnej žľazy vychádza z preťaženia zapríčineného stresom, napätím, emocionálnou záťažou a množstvom informácií.

Jódový deficit v našom organizme oslabuje imunitu a tiež negatívne vplýva na činnosť všetkých vnútorných orgánov. S jeho nedostatkom súvisia spomalené reflexy, znížené IQ, poruchy sústredenia, kŕče, anémia, vysušovanie pokožky a lámavosť nechtov, vypadávaie vlasov. depresia, strata energie, neprekrvenie končatín, ťažkosti s vylučovaním, opuchy, predčasný pôrod, vrodené vývojové vady, kreténizmus, rozvoj strumy, poruchy pohlavných funkcií alebo vznik niektorých nádorov.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.
0

Používame cookies zo služieb tretích strán na marketingové aktivity a na to, aby sme vám mohli poskytnúť lepší zážitok. Prečítajte si o tom, ako používame súbory cookie a ako ich môžete ovládať kliknutím na „Privacy Preferences“.