image

Máte pocit, že Vaša inteligencia je vyššia, než by sa mohlo zdať z výsledkov Vašej práce? Dochádzajú Vám v práci nápady?

Trávite čoraz menej času s priateľmi, pri športe, menej spíte, ale máte pocit, že Vaša pracovná výkonnosť sa napriek dlhšej pracovnej dobe nezvýšila?

Pravdepodobne trpíte špecifickým problémom s udržaním pozornosti spôsobeným modernými technológiami, tvrdí americký psychiater Edward Hallowell. Ten nedávno ako prvý popísal nový syndróm straty pozornosti (Attention Deficit Trait - ADT), ktorým trpia vyťažení ľudia pracujúci denne v kanceláriách s počítačmi, mobilmi a najmä obrovskými množstvami informácií.
"ADT je stav vyvolaný moderným životným štýlom, keď ste taký zamestnaný sledovaním obrovského množstva vstupných a výstupných údajov, že sa kvôli tomu stávate rozptýlený, podráždený, impulzívny, netrpezlivý a v dlhodobom horizonte aj oveľa menej výkonný," povedal Hallowell v rozhovore pre internetový server CNET.com.

Ako pri útoku tigra

Podľa odhadov Edwarda Hallowella trpí zníženou produktivitou práce spôsobenou preťaženosťou informáciami asi 30% - 40% manažérov a ľudí v podobných zamestnaniach vyžadujúcich výhradne prácu mozgom. Na rozdiel od bežnej "poruchy pozornosti" (Atention Deficit Disorder) nie je ADT vrodená, ale získaná, a ak sa odstráni zdroj stresu, napríklad počas dovolenky, jej príznaky zväčša vymiznú.

Ak máme pocit, že nás neustále naháňajú termíny, mozog začína fungovať podľa vzorcov vytvorených pôvodne pre prípad, že by nás naháňala divá zver: maximálne sa aktivizuje a zvýšený adrenalín nám umožní pracovať intenzívnejšie.

V tomto momente sa však v mozgu deje aj niečo iné. V záujme "prežitia" (útoku tigra alebo blížiacej sa uzávierky) sa odbúravajú "zbytočné" činnosti: začíname myslieť čiernobielo a čiastočne strácame schopnosť analýzy aj kreativitu. Mozog len odpovedá na momentálne podnety, ale pravdepodobne nevyprodukuje žiadnu hlbokú myšlienku alebo originálny nápad.

Práve do tohto stavu sa ľahko dostaneme, ak sme preťažení množstvom podnetov: neustále prichádzajú nové e-maily, na stole zvonia dva mobily, na webovej stránke sa nám zobrazujú stále nové aktuality zo sveta.

"Ľudia postihnutí ADT pobiehajú po kanceláriách a pracujú do noci. Myslia si, že robia tvrdo, že sú produktívni, ale opak je pravdou. Sú len zamestnaní, ale veľmi nepremýšľajú," vysvetľuje Hallowell.

Tento problém neohrozuje len manažérov, ale napríklad aj lekárov, právnikov či dokonca ženy v domácnosti, ktoré musia myslieť na množstvo vecí naraz. U mnohých ľudí vrátane zamestnancov v technologickom priemysle sa následky ADT zmierňujú "prirodzenou hravosťou ľudí," tvrdí psychiater - najhoršie tak na tom napokon sú relatívne nižšie postavení zamestnanci v kanceláriách, ktorí nie sú až takí kreatívni, ale tiež pracujú s množstvom informácií.

Multitasking je ilúzia
Hallowell v rozhovore pre CNET vyvracia aj populárnu predstavu mnohých ľudí, ktorí sú hrdí na to, že sa dokážu venovať viacerým veciam naraz a tak pracujú efektívnejšie. "Multitasking v skutočnosti neexistuje. Mozog nedokáže venovať pozornosť viacerým veciam naraz. Ak to tak vyzerá - napríklad ak sledujete televízor a zároveň telefonujete - vaša pozornosť sa len musí rýchlo prepínať medzi oboma činnosťami," vysvetľuje.

V takomto prípade však obom veciam v konečnom dôsledku venujete menej pozornosti, ako keby ste urobili najskôr jednu a až potom druhú.

Viac vecí naraz podľa Hallowella nerobíme preto, že by to bolo efektívnejšie, ale preto, že sa tak skôr vyhneme nude vyplývajúcej z opakovania jednej činnosti - multitasking stimuluje mozog a zvyšuje adrenalín, ktorý umožní lepšie sa sústrediť na krátke časové úseky.

Čas premýšľať

Ak aj Váš šéf predpokladá, že na e-maily máte odpovedať okamžite, najlepšie aj cez víkendy, že máte byť neustále zastihnuteľný telefonicky a novým úlohám sa venovať ihneď, bez ohľadu na stav rozpracovania predchádzajúcich, Vaša firma je na najlepšej ceste nielen k znižovaniu produktivity svojich zamestnancov, ale aj k narušeniu ich psychického zdravia!

"Pre zamestnancov v dnešnej dobe je kľúčový spôsob, ako rozdeľujú svoj čas a pozornosť. Ak sa väčšinu pracovného času nechajú vyrušovať banálnymi e-mailami, mrhajú množstvom času a mentálnej energie. Je to veľký zvod informačného veku - vytvárame si ilúziu, že pracujeme a sme produktívni (prácou na mnohých veciach naraz), ale v skutočnosti nie sme, len čeríme vodu," povedal Hallowell.

Firmy, ktoré sa nechajú nakaziť "kultúrou ADT", podľa neho kvôli ADT strácajú to úplne najcennejšie - kreativitu svojich zamestnancov. Za riešenie považuje priamy tlak na zamestnancov s cieľom donútiť ich na chvíľu prestať "pracovať", ale jednoducho len rozmýšľať. Niektoré spoločnosti už dnes od zamestnancov vyžadujú, aby sa na niekoľko dní v mesiaci vytratili z kancelárie - je jedno, kde budú, ale nesmú mať so sebou mobil ani čítať nové e-maily - a len premýšľali nad svojou prácou.

"Warren Buffett (druhý najbohatší muž na svete) často len tak posedáva v prázdnej kancelárii a rozmýšľa. My si však túto možnosť málokedy doprajeme," konštatuje Edward Hallowell.

zdroj: tlačené vydanie denníka SME

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.