Štítna žľaza a jód

image

Štítna žľaza je veľmi dôležitý orgán v tele z hľadiska riadenia jeho funkcií – generálny riaditeľ organizmu.

Veľmi laicky a zjednodušene môžeme hovoriť o dvoch základných činnostiach v súvislosti s jódom ako so základným prvkom pre správnu činnosť štítnej žľazy.

  • Prvou funkciou štítnej žľazy je premena anorganického jódu z potravín na organickú, teda na takú, pomocou, ktorej vie štítna žľaza zabezpečovať riadenie organizmu.
  • Druhá funkcia je niečo ako zásobáreň takto organicky viazaného jódu pre jeho akútnu potrebu.

Z týchto funkcií je zrejme, že ak príliš zaťažíme štítnu žľazu (psychika, emócie…), dochádza väčšinou k nedostatočnej funkcii štítnej žľazy, ktorá sa prejavuje najčastejšie ako hypofunkcia štítnej žľazy.

Mnohí z nás sa snažíme predísť tomuto stavu prísunom zvýšeného množstva jódu do organizmu. Niektorí sa prikloníme k zvýšenej konzumácii rýb alebo rias, iní zasa k forme výživových doplnkov (napr. Kelp, multivitamínové prípravky, atď..), ale máme tu aj možnosť dlhších pobytov pri mori. Bohužiaľ zisťujeme, že v drvivej väčšine prípadov toto nestačí alebo naopak sa náš stav ešte zhorší. Rozuzlenie je v tom, že musíme rozlišovať organickú a anorganickú formu jódu!

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.
0

Používame cookies zo služieb tretích strán na marketingové aktivity a na to, aby sme vám mohli poskytnúť lepší zážitok. Prečítajte si o tom, ako používame súbory cookie a ako ich môžete ovládať kliknutím na „Privacy Preferences“.