image

Slamiha piesočná pôsobí na trávenie, tlmí nadúvanie, vylučuje žlč, sekrécie žalúdočnej šťavy a pankreasových enzýmov. Používame ju pri vírusových a chronických zápaloch pečene, žlčových kameňoch , pri zápaloch močových ciest a na urýchlenie látkovej výmeny.

Slamiha piesočná je trváca bylinka s krátkym valcovitým podzemkom, vysoká do 30 cm. Stonka je priama sivoplstnatá so sediacimi úzkokopijovitými, celistov okrajovými sivozelenými listami. Žlté kvietky - úbory sú široké do 5 mm, sú usporiadané v chocholíkovej metline. Plody sú hnedé nažky. Slamiha piesočná rastie na západe Francúzska, na severe Škandinávie a na východe v západnej Číne. Najviac sa však vyskytuje vo východnej Európe. U nás rastie na piesočnatých pôdach, viaže sa na suché trávnaté alebo kamenisté svahy v nížinách a pahorkatinách. Kvitne od júla do októbra. Dnes málokto vie, že táto rastlinka je vysoko liečivá. Používajú ju do dekoračných kytíc a suchých vencov. Obsahuje silice, horčíny, flavonoidy. Má antibiotické, antibakteriálne, antivirotické protialergické účinky.
 
Pôsobí na trávenie, tlmí nadúvanie, vylučuje žlč, sekrécie žalúdočnej šťavy pankreasových enzýmovPoužívame ju pri vírusových chronických zápaloch pečene, žlčových kameňoch , pri zápaloch močových ciest a na urýchlenie látkovej výmenyAle hlavne ju používame v kombinácii s inými liečivými bylinkami na liečenie vredov predkolenia (tzv. bércové vredy), kde sa táto bylinka veľmi osvedčila.
 
 
Vred predkolenia
Kŕčové žily sú spôsobené tým, že je porušené chlopňové zariadenie v žilách a v stojacej polohe sa krv v žilách nahormadí. Koža nad takými naplnenými žilami (ak sa choroba dlho nelieči a ak sú kŕčové žily rozsiahle) sa stenčuje a postupne pre zlú výživu odumiera. Čo môže spôsobiť vytvorenie vredov predkolenia, často vzdorujúcich aj intenzívnej liečbe.
 
 
Slamihový čaj na omývanie rán
3 ML bylinky povaríme v 1 l vody, precedíme a omývame rany
 
Slamihový čaj na pitie
1 ML bylinky dáme do 2 dl vody a necháme prejsť varom. Necháme lúhovať 5 minút. Osladíme medom a popíjame 1 x denne
(po 3 týždňoch prestávka 1 týždeň a zopakujeme)
 

Zdroj: časopis VITALITA

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.