Slamiha piesočná je trváca bylinka s krátkym valcovitým podzemkom, vysoká do 30 cm. Stonka je priama sivoplstnatá so sediacimi úzkokopijovitými, celistov okrajovými sivozelenými listami. Žlté kvietky - úbory sú široké do 5 mm, sú usporiadané v chocholíkovej metline. Plody sú hnedé nažky. Slamiha piesočná rastie na západe Francúzska, na severe Škandinávie a na východe v západnej Číne. Najviac sa však vyskytuje vo východnej Európe. U nás rastie na piesočnatých pôdach, viaže sa na suché trávnaté alebo kamenisté svahy v nížinách a pahorkatinách. Kvitne od júla do októbra. Dnes málokto vie, že táto rastlinka je vysoko liečivá. Používajú ju do dekoračných kytíc a suchých vencov. Obsahuje silice, horčíny, flavonoidy. Má antibiotické, antibakteriálne, antivirotické a protialergické účinky.
Pôsobí na trávenie, tlmí nadúvanie, vylučuje žlč, sekrécie žalúdočnej šťavy a pankreasových enzýmov. Používame ju pri vírusových a chronických zápaloch pečene, žlčových kameňoch , pri zápaloch močových ciest a na urýchlenie látkovej výmeny. Ale hlavne ju používame v kombinácii s inými liečivými bylinkami na liečenie vredov predkolenia (tzv. bércové vredy), kde sa táto bylinka veľmi osvedčila.
Vred predkolenia
Kŕčové žily sú spôsobené tým, že je porušené chlopňové zariadenie v žilách a v stojacej polohe sa krv v žilách nahormadí. Koža nad takými naplnenými žilami (ak sa choroba dlho nelieči a ak sú kŕčové žily rozsiahle) sa stenčuje a postupne pre zlú výživu odumiera. Čo môže spôsobiť vytvorenie vredov predkolenia, často vzdorujúcich aj intenzívnej liečbe.
Slamihový čaj na omývanie rán
3 ML bylinky povaríme v 1 l vody, precedíme a omývame rany
Slamihový čaj na pitie
1 ML bylinky dáme do 2 dl vody a necháme prejsť varom. Necháme lúhovať 5 minút. Osladíme medom a popíjame 1 x denne
(po 3 týždňoch prestávka 1 týždeň a zopakujeme)
Komentáre 0
Pridať komentár