image

Loďky sú potrebné na to, aby sme mohli preplávať rieku, lenže potom príde okamih, kedy musíte loďku opustiť, zabudnúť na ňu a nechať ju za chrbtom.

Spomínam si na ten osudný deň 21. marca roku 1953. Po mnoho životov som pracoval, pracoval na sebe, snažil sa vykonať všetko, čo som mohol vykonať a nič sa nedialo. Teraz už chápem prečo sa nič nedialo. Totiž samotné úsilie bolo prekážkou, samotný rebrík mi bránil, samotná túžba hľadať bola problém. Nikto to nemôže dosiahnuť bez hľadania. Hľadanie je potreba, ale potom príde bod, kedy musí byť hľadanie opustené. Loďky sú potrebné na to, aby sme mohli preplávať rieku, lenže potom príde okamih, kedy musíte loďku opustiť, zabudnúť na ňu a nechať ju za chrbtom. Úsilie je nutné, bez úsilia to nejde, ale iba s úsilím to tiež nejde.

Práve sedem dní pred 21. marcom roku 1953 som na sebe prestal pracovať. Ten okamih príde, keď uvidíte márnosť celého svojho úsilia. Učinili ste všetko, čo môže byť užitočné a nič sa nedeje. Urobili ste všetko, čo je ľudských silách. Čo viac ešte môžete urobiť? V absolútnej beznádeji zanecháte svoje hľadanie.

V ten deň, kedy hľadanie skončilo, v ten deň, keď už som nič nehľadal, v ten deň, kedy som už neočakával, že by sa niečo mohlo stať, sa to diať začalo. Povstala nová energia, odnikadiaľ. Neprichádzala zo žiadneho zdroja. Prichádzala odnikiaľ a odvšadiaľ. Bola v stromoch, v skalách, na oblohe, v slnku, vo vzduchu, bola všade. Pritom ja som po nej tak namáhavo pátral a myslel si, že je veľmi ďaleko a ona bola tak blízko.

Osho

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.