image

Posilňuje organizmus, zvyšuje odolnosť dýchacích ciest proti infekciám.

Ríbezľa čierna je krík vysoký 1 až 1,5 m. Je to krík s priamymi čiernymi konárami a laločnými lístkami, ktoré sú na rube žliazkaté. Drobné žlté kvety tvoria ovisnuté strapce, ktorú kvitnú v apríli až v júni. Plody sú čierne trpké bobule. Tie dozrievajú v júli a v auguste. Ríbezľa čierna pochádza pôvodne z Ázie, u nás sa pestuje v záhradkách ako ovocný ker.
 
Jej liečivý účinok je známy už od 16. storočia. Ríbezľa čierna obsahuje silicu, triesloviny, provitamín A, vitamín B, C a P. Domorodci z Ázie z čiernych ríbezlí pripravovali alkoholický nápoj podobný medovine. V Anglicku používajú ešte i dnes listové púčiky na dochutenie piva. A naše babičky dávali čerstvé ríbezľové listy do zaváraných uhoriek a kapusty.
 
Kedže ríbezľa obsahuje vysoký obsah vitamínov a minerálov, je predovšetkým výborná na posilnenie imunity. V liečebnej praxi sa využíva pri ochoreniach močových ciest a mechúra, hnačke, reumatizme, ochoreniach krvi a očí. Čaj z listov ríbezle čiernej podporuje látkovú výmenu a priaznivo vplýva na nervovú sústavu. Posilňuje organizmus, zvyšuje odolnosť dýchacích ciest proti infekciám. Pri zápaloch ústnej dutiny si z plodov môžeme urobiť kloktadlo.
 
Čaj z listu ríbezle čiernej
Zalejeme 2 ML sušených posekaných listov 250 ml viracej vody a prikryté lúhujeme 4 minúty. Čaj podávame pri nachladnutí, ochoreniach močových ciest, reumatizme a pri kašli. Čaj si môžeme dochutiť mliekom.
 
Ríbezľový likér
Potlačíme 500 g zrelých čiernych ríbezlí a zmiešame s 1/2 ražnej pálenky. Pridáme 5 klinčekov a trochu šoricovej kôry. Necháme odstáť 3 týždne na tmavom a chladnom mieste. Potom uvaríme 500 g cukru v 1 l vody, pridáme ku zmesi a dobre premiešame. Po odstáti zlejeme likér do fliaš.
 
Bylinková krv
Rovnaké diely šťavy ríbezle čiernej, bazy čiernej a cvikle zmiešame spolu, zlejeme do fľaše a dáme do chladničky. Užívame 3 x denne po deci.
 
Obklad na opuchnuté a boľavé kolená
List čiernej ríbezle a list brezy (cca po 30 g) uvaríme v 1/2 vody a necháme 15 minút prikryté lúhovať. Do odvaru namočíme flanelovú handričku, dáme na ňu bylinky, preložíme a ešte horúci obklad pridržíme na koleno, na vrch dáme mikrotén a obviažeme teplým uterákom. Obklad robíme na celú noc. Viackrát po sebe opakujeme.

Zdroj: časopis VITALITA

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.