image

Osteoporóza je nenápadne sa rozvíjajúce ochorenie charakterizované úbytkom kostnej hmoty.

Počas života dochádza k neustálemu procesu novotvorby a odbúravania kostí. Rast kostry a ukladanie minerálov, predovšetkým vápnika, trvá viac ako dve desaťročia. Maximálna kostná hmota je dosiahnuta do 30.-teho roku života.

Vplyvom niektorých faktorov môže dochádzať k výraznej prevahe odbúravania kostnej hmoty v porovnaní s jej novotvorbou, čo vedie ku vzniku osteoporózy. Dochádza ku zmene organického a minerálneho zloženia kostí a ich architektúry. Kostné rámce, ktoré tvoria vnútornú štruktúru kostí, sa pri osteoporóze stenšujú, môže dôjsť až k ich prerušeniu, čím sa zvyšuje riziko zlomenín. Medzi rizikové faktory zvyšujúce riziko osteoporózy patrí dedičná preddispozícia, nedostatok vápnika a vitamínu D, biela rasa, nízka telesná hmotnosť, predčasný nástup menopauzy u žien, nedostatok pohybu, nadmerný príjem kofeínu a fajčenie.

Ako sa osteoporóza prejavuje?

V počiatočnom štádiu ochorenia nie sú poznateľné takmer žiadne príznaky. S postupným znižovaním hustoty kostnej hmoty, ktoré prebieha veľa rokov, sa prejavujú bolesti chrbta (napr. pri dlhšom státí, pri zmene polohy z ľahu do sedu, pri chôdzi po schodov, atď..), znižovanie telesnej výšky so zhrbením chrbta.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.