image

Najčastejšími ochoreniami prostaty sú zväčšenie prostaty, zápal prostaty, rakovina prostaty.

Prostata je endokrinná žľaza mužského reprodukčného systému. Prostata sa nachádza tesne pod močovým mechúrom a obklopuje močovú trubicu. Má veľkosť gaštanu. Je tvorená niekoľkými samostatnými žliazkami. Zdravá prostata produkuje tekutinu, ktorá umožňuje spermiám správnu ejakuláciu.

Aké ochorenia prostaty poznáme?

Najčastejšími ochoreniami prostaty sú zväčšenie prostaty, zápal prostaty, rakovina prostaty. Zväčšovanie prostaty začína najčastejšie po 50.-roku života a prejavuje sa ťažkosťami pri močení z dôvodu tlaku na močovú trubicu. Zápal prostaty je charakteristický ťažkosťami pri močení, vysokými teplotami a pálením pri močení.

Príznaky pri rakovine prostaty a zväčšení prostaty sú miernejšie ako pri akútnom zápale a tu je vysvetlenie urológa MUDr. Mareka Zvancigera z nemocnice s poliklinikou Medissimo v Bratislave: „Tieto príznaky sa spoločne označujú ako syndróm dolných močových ciest - LUTS (Lower Urinary Tract Symptoms). Sú vyjadrené oslabovaním prúdu moču, zastavovaním močenia alebo nepravidelným prúdom moču, oslabením prúdu moču, dlhším čakaním na spustenie močenia, častým močením, nočným močením, odkvapkávaním moču po vymočení, náhlym nutkaním na močenie až s únikom moču, pokiaľ nedôjde k zahojeniu."

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.