image

Ľan nie je len rastlina, z ktorej sa v minulosti vyrábali textílie, je to aj liečivá rastlina, ktorej semeno je všestranným liekom.

Používate ľanové semeno pravidelne, alebo patríte medzi tých, čo ho síce vídavajú na regáloch v obchode, ale netušia, na čo by ho použili?
Ľanové semeno je užitočným pomocníkom nielen v našej kuchyni, ale aj v ľudovom liečiteľstve.
Naše babičky by nám o ľane vedeli porozprávať mnoho zaujímavého. Ľan nie je len rastlina, z ktorej sa v minulosti vyrábali textílie, je to aj liečivá rastlina, ktorej semeno je všestranným liekom.

Zdravé črevá s ľanom
Svoju pozornosť by mu mali venovať predovšetkým tí, ktorí majú problémy s trávením. Ľanové semeno obsahuje slizové látky, ktoré sú vynikajúcim bojovníkom proti zápche aj pri zastavovaní hnačky.

Okrem blahodarného pôsobenia na črevá zastavuje kašeľ, znižuje v tele „zlý“ cholesterol a pomáha pri reume. Preventívne sa zvykne užívať proti rakovine žalúdka a pri liečení žalúdočného zápalu a vredov. Nie vždy sa konzumujú len semená, v lekárni môžeme ľan nájsť aj v podobe čaju či macerátu.

Pre krásu
Na liečenie zvnútra i zvonku sa používa aj ľanový olej. Potierajú sa ním popáleniny a je zložkou aj vo viacerých kozmetických prípravkoch, pretože má vynikajúce regeneračné účinky.

Ľanové semeno možno použiť pri varení či pečení (ako posýpku).

Vyskúšajte naše tipy:

Recept na zlepšenie funkcie čriev
Pol polievkovej lyžice ľanu zalejeme 2 dl vriacej vody a necháme 30 minút odstáť. Zmes síce nebude vábna, avšak o to účinnejšia. Najvhodnejšie je vypiť ju hneď ráno.

Recept na hemoroidy
Odvar z ľanu pomáha zmierniť nepríjemnosti spojené s hemoroidmi. 5 minút treba povariť ľanové semeno vo vode v pomere 1:0,5 a po vychladnutí skonzumovať.

Recept na vnútorné bolesti
Semená vložíme do čistej vreckovky alebo handričky a na 10 minút ju ponoríme do horúcej vody, následne po jemnom vyžmýkaní prikladáme na bolestivú oblasť, napríklad na mechúr alebo žalúdok.

zdroj: http://zena.atlas.sk

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.