image

Obsahuje veľa slizovitých látok, dobre chráni sliznicu, a preto ho odporúčame pri žalúdkových vredoch. Taktiež je výborný na liečenie dýchacieho ústrojenstva, zápalu priedušiek, kašľu.

V minulosti sa na južnom Slovensku ibiš lekársky nachádzal pri riekach na okrajoch lesa, najradšej má slané pôdy. Dnes si ho pestujeme v záhradke zväčša ako okrasnú rastlinu. Ibiš lekársky je statná trváca bylina. Vysoký je aj 150 cm. Os je niekedy  vetvistvá. Listy sú stopkaté, vajcovitého tvaru. Pri stopkách sú lisy srdcovito vykrojené, vo vrchnej časti rastliny trojlaločnaté a v dolnej päťlaločnaté. Sú sivastej farby a okraje sú vrúbkované. celá rastlina je mäkko plstnatá.
Kvietok má päť korunných bielych lístkov, trochu ružovkastých, pod 5-početným kalichom je kalištek. Plod je päťpuzdrová kapsička. Koreň je hrubý, okrúhly, vnútri žltobiely, zvonku hnedý. Kvitne od júla do septembra. Rastlina sa dá použiť celá: kvety, listy, koreň. Ibiš obsahuje účinnú látku - sliz.  
 
Galénus a Dioskorides poznali túto rastlinu pod menom altaia a považovali ju za všeobecný liek. Ibiš lekársky, keďže obsahuje veľa slizovitých látok, dobre chráni sliznicu, a preto ho odporúčame pri žalúdkových vredoch. Taktiež je výborný na liečenie dýchacieho ústrojenstva, zápalu priedušiek, kašľu. Ibiš nevaríme a nezalievamie vriacou vodou, lebo by sa zničili slizovité látky. Aj keď si vodičku necháme prevariť, chvíľu počkáme a až potom ibiškový čajík zalejeme. Necháme 10 minút lúhovať a pijeme 4 x denne.
 
Žalúdkový vred
Žalúdkový vred je poškodenie žalúdkovej sliznice na výstupe zo žalúdka a v hornej časti žalúdka. Zasahuje hlboko do žalúdkovej steny. Keď vred spôsobí prasknutie, dochádza ku krvácaniu zo žalúdka. Vtedy je lekárske ošetrenie nevyhnutné. Príznakom vredu je pocit hladu hneď po jedle. Príčiny vzniku vredu žalúdka: fajčenie, alkohol, stres, horúce jedlá, lieky, práca na zmeny atď. Žalúdkové vredy sú často nervového pôvodu.
 
Čaj na vred žalúdka
  • 50 g ibiša lekárskeho,
  • 10 g kamiliek,
  • 10 g ľanového semena,
  • 10 g medovky lekárskej.
 
Čajovú zmes dobre premiešame, 1 PL čajovej zmesi zalejeme 1/4 l teplejšej vody, prikryjeme, necháme 10 minút lúhovať a pojeme viackrát za deň vždy čerstvo urobené. Užívame až do vyliečenia.
 
Čaj na katar priedušiek u detí
  • 50 g ibiša lekárskeho,
  • 20 g kamiliek,
  • 10 g provsienky jarnej,
  • 10 g faniklu,
  • 10 g pľúcnika lekárskeho.
 

Čajovú zmes dobre premiešame. 1 ML čajovej zmesi zalejeme 2 dcl teplejšej vody, 10 minút lúhujeme a 2 x denne po dobu 3 týždňov užívame.

Zdroj: časopis VITALITA

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.