image

Húľavníkovec lekársky stimuluje zažívanie, pôsobí močopudne, uvoľňuje hlieny, má priaznivý účinok na choroby močového mechúra, kašeľ, bronchitídu.

Húľavníkovec lekársky je jednoročná alebo dvojročná bylina vysoká 60 cm. Stonky sú rozkonárené, tuhé, chlpaté často tmavo fialové až purpurové, s bielymi trichómami smerujúcimi nadol. Listy sú perovito-dielne s koncovým segmentom oštepovite trojbokým. Nápadným znakom sú šešule pritisnuté ku konárikom. Kvitne v máje až septembri. Eurázijský rozšírený druh. Je typickou rastlinou okrajov ciest, obrábaných pôda kompostov.

V minulosti v ľudovom liečiteľstve to bola najobľúbenejšia a a najpoužívanejšia bylinka. Má posilňujúci efekt na celé telo, lebo okrem iných liečivých látok obsahuje triesloviny, sliz, sektín, cukryStimuluje zažívanie, pôsobí močopudne, uvoľňujej hlieny, má priaznivý účinok na choroby močového mechúra, kašeľ, bronchitídu. Mladé lístočky sa pridávajú do šalátu, ako korenie do polievok a omáčok. Smená sa používajú ako obklad pri strate hlasu. Z čerstvej vňate sa dá robiť aj sirup proti bronchiálnej astme, pľúcnym chorobám, žltačke. Zo sušenej vňate sa robí čaj alebo prášok.

Angína
Príznaky choroby sú podobné ako pri prechladnutí alebo chrípke: horúčka, zimnica, bolesti hlavy. Okrem toho sú aj ťažkosti pri prehĺtaní a povlak na jazyku. Na mandliach sa tvorí hnis, baktérie môžu vniknúť do krvi a spôsobiť zápaly napr. srdcového svalu, obličiek a kĺbov.

Čaj na angínu
1 ML sušenej vňate huľavníkovca lekárskeho zalejeme 2 dl vriacej vody, necháme chvíľu odstáť a pijeme aj 4 x denne.
Okrem toho môžeme počas dňa žuť aj list leopradovky čínskej.
 
Zdroj: časopis VITALITA

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.