image

Obličky zohrávajú kľúčovú úlohu pri pomoci telu zbaviť sa toxického odpadu. Aj tieto orgány však musia byť zdravé, aby mohli správne fungovať.

Našťastie existujú bylinky, ktoré môžu pomôcť vašim obličkám pri plnení ich kľúčovej úlohe filtrovať odpadové produkty a odstraňovať prebytočnú tekutinu z krvi.

Tu je 5 takýchto byliniek:

1. Medvedica lekárska (Arctostaphylos uva-ursi)

Listy aj plody rastliny medvedice lekárskej sú známe svojimi prínosmi pre obličky. Listy rastliny medvedice obsahujú niekoľko prírodných antibakteriálnych látok vrátane arbutínu, metylarbutínu a tanínov.

Zistilo sa, že tieto látky sú účinné pri liečbe zápalov močových ciest, močového mechúra, ako aj obličkových kameňov.

Plody medvedice obsahujú značné množstvo prospešných zlúčenín vrátane antioxidantov, ktoré chránia pred akútnym ochorením obličiek. Používajú sa aj na zmiernenie príznakov infekcií močových ciest a podporujú celkové zdravie močového ústrojenstva.

Medvedica by sa však nemala užívať dlhodobo alebo vo vysokých dávkach, pretože môže spôsobiť poškodenie pečene a mať aj iné vedľajšie účinky.

2. Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus)

Hoci je kapucínka známa svojou okrasnou hodnotou, má aj vlastnosti, ktoré pomáhajú obličkám udržiavať svoje funkcie.

Jej semená, kvety a listy pomáhajú pri liečbe niekoľkých ochorení obličiek. Šťava z nej tiež poskytuje liečivé prínosy tým, ktorí ju pijú. Klinické štúdie poukazujú na jej protizápalové a antioxidačné vlastnosti.

Kapucínka obsahuje prírodné antibiotiká, ktoré dokážu zabíjať baktérie ako Staphylococcus, Streptococcus a Salmonella. Tieto silné antibiotické zlúčeniny sa uvoľňujú z tela močením, pričom prechádzajú cez močovú trubicu a tým ju dezinfikujú.

Vďaka tomu je kapucínka užitočná na liečbu akútnych aj chronických zápalov močových ciest.

3. Žihľava dvojdomá (Urtica dioica)

Hoci je žihľava známa svojou nelichotivou povesťou, zároveň je považovaná liečivú rastlinu. Je bohatá na vitamíny skupiny B a na množstvo rôznych prospešných zlúčenín obsahujúcich železo, vápnik a draslík. Žihľava navyše obsahuje acetylcholín – hlavný neurotransmiter nervového systému.

Listy aj stonky žihľavy majú močopudné účinky, ktoré zvyšujú tvorbu moču a podporujú močenie. Môže pomôcť aj pri liečbe zápalov močových ciest a obličiek. Okrem toho sa zistilo, že mladé listy žihľavy znižujú hladinu cukru v krvi a tiež čistia krv.

4. Zeler (Apium graveolens)

Zeler sa v kuchyni často používa ako kulinárska bylina. Tradičná ajurvédska medicína ju však používa spolu s reďkovkou a inými na rozkladanie a vylučovanie toxínov a nečistôt z obličiek. Obsahuje tiež viaceré antioxidanty, pôsobí ako mierne diuretikum a napomáha optimálnej funkcii obličiek a celého močového systému.

Štúdia publikovaná v časopise Journal of BioAllied Sciences v decembri 2019 zistila, že zeler môže pomôcť rozložiť kryštály vápnika a zložky organickej matrice v obličkových kameňoch.

Autori štúdie poukázali na flavonoid apigenín, ktorý je v zeleri hojne zastúpený, ako na hlavnú látku zodpovednú za jej účinky na obličky.

„Verí sa, že aktívny účinok apigenínu na rozpad obličkových kameňov súvisí s jeho protizápalovou, antioxidačnou a antimikrobiálnou schopnosťou,“ napísali vedci.

5. Chanca piedra (Phyllanthus niruri)

Bylinka Chanca piedra získala svoje meno vďaka zásaditej povahe, ktorá zabraňuje tvorbe obličkových kameňov a účinku na už existujúce kamene. Z tohto dôvodu sa používa na podporu iných bylín, ktoré prirodzene rozpúšťajú obličkové kamene.

Niekedy sa jej hovorí aj „drvič kameňov“. Je to antivírusová bylina, vďaka čomu je dobrou voľbou pri infekciách.

Štúdia z júna 2016 publikovaná v časopise Journal of Pharmacy and Pharmacology poznamenala, že Chanca piedra je bohatá na flavonoidy ako gallokatechín, rutín, kvercetín a kaempferol.

Tieto rastlinné zlúčeniny sú známe svojimi protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami, ktoré môžu zvýšiť prietok moču a zmierniť zápaly. Vedci sa vo svojej štúdii tiež zmienili o použití Chanca piedry v tradičných liekoch Brazílie a Malajzie na problémy s obličkami.

Autor: Olivia Cook, naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.