image

Používa sa na rany, pri chorobnom vypadávaní vlasov a tiež pri nespavosti.

Chmeľ je dvojdomá ovíjavá liana s byľou dlhou do 9 m. to znamená, že samčie a samičie kvety vyrastajú na oddelených rastlinách. táto rastlina je mrazuvzdorná. Listy sú stopkaté, protistojné s pílkovitým okrajom. Samčie tyčinkové kvety sú na koncových metlinách alebo vyrastajú z listových pazúch. Samičie tvoria šišticu s bledozelenými šupinami. Z okvetných lístkov šupinatých šištíc aj plodov sa tvoria žliazky, ktoré po dozretí opadávajú v podobe žltého prášku (lupulín). Otvorené samičie šištice voňajú ako zrelé jablká.

Chmeľ rastie skoro v celej Európe. Asi od 8. storočia sa chmeľ pestuje na výrobu piva. Chudobný ľud si chmeľ dával do vankúšov, na ktorých spali. Pili z neho čaj pri chorobách pečene a žalúdka. Odporúča sa pri klimaktériu, nespavosti a astme. Chmeľové šištice sú vhodné aj na vonkajšie použitie, na ukľudňujúci kúpeľ. Vo forme obkladov na rany a pri chorobnom vypadávaní vlasov.

Poruchy spánku - nespavosť
Pod poruchami sa rozumejú ťažkosti pri zaspávaní, teda nespavosť. Nespavosť sa objaví u človeka, ktorý prežíva stres. Stres v rodine alebo zamestnaní. Narušenie spánku môže narušiť aj hluk a práca na smeny. Veľakrát nám nespavosť môže spôsobiť aj ochorenie srdca, astma, reuma, prostata, zažívacie ťažkosti.

Čaj proti nespavosti:

  • 50 g chmeľu
  • 30 g levandule
  • 20 g medovky
  • 10 g lipy

Túto čajovú zmes dobre premiešame, 1 ČL zalejeme 2 dl vriacej vody a pijeme 1 x okolo 18:00 hodiny.

Chmeľový čaj na dobré trávenie a proti stresu:
30 g chmeľu vhodíme do 1/2 l vriacej vody. Necháme 2 hodiny stáť. Precedíme a užijeme 1 ČL pred každým jedlom a pred spaním.

Chmeľový čaj:
1 ČL chmeľu zalejeme 1 šálkou vriacej vody, necháme prikryté 10 minúť lúhovať a scedíme. Napoludnie a večer vypijeme po 1 šálke.

Zdroj: časopis VITALITA

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.