12 úžasných potravín na boj s anémiou

image

Anémia je ochorenie, pri ktorom sa v krvi nachádza malé množstvo červených krviniek.

Dôvodom je nedostatok hemoglobínu – červenej bielkoviny, ktorá je zodpovedná za prenos kyslíka do celého tela.

Ľudia s anémiou môžu trpieť jedným alebo aj viacerými symptómami, ako napríklad lapanie po dychu, extrémna únava, bledosť, bolesti v hrudi, točenie či bolesti hlavy a časté infekcie.

Príčin tohto stavu môže byť viacero, no najčastejšie ide o nedostatok železa. Jeho odporúčaná dávka pre dospelú ženu pred menopauzou je okolo 18 mg/deň (u mužov a žien po menopauze je to menej, len 8 mg/deň). Pri anémii vyplývajúcej z nedostatku železa sa uistite, že do svojho jedálnička zaradíte aspoň niektoré z nasledovných potravín.

1. Červené mäso
Ľudia konzumujúci mäso zvyčajne nemajú problém s anémiou, pretože v červenom mäse sa nachádza veľa železa. Jeho najvyšší podiel je v hovädzom mäse, kde ho je až 2,6 mg na 100 gramov. Rozumný prijem červeného mäsa je tiež dobrý na svaly a pokožku.

2. Špenát
Konzumáciou polovice pohára špenátu získate asi 20% svojej dennej potreby železa. V jednom liste ho je asi 0,3 mg. Možno ste už počuli o príbehu takzvanej chybe desatinnej čiarky, ktorý tvrdil, že špenát vôbec neobsahuje toľko železa, ako sa doposiaľ tvrdilo. Nie je to pravda, špenát naozaj obsahuje veľký podiel železa.

3. Strukoviny
Ďalšou skupinou potravín s vysokým množstvom železa sú strukoviny. Jeden pohár fazule, hrachu, šošovice alebo cíceru obsahuje až 5 mg železa.

4. Cvikla
Je niekoľko dôvodov, prečo je konzumácia cvikly výborná pre vašu krv. Okrem toho, že obsahuje potrebné železo (0,8 mg na 100 gramov), je tiež účinným detoxikačným prostriedkom na zbavenie tela toxických látok.

5. Arašidy
Pravidelná konzumácia arašidov zníži vaše riziko anémie. V 100 gramoch je až 4.6 mg železa. Samozrejme, arašidy konzumujte len vtedy, ak na nich nie ste alergickí (podobne ako každú inú potravinu).

6. Ovsené vločky
Je dobré začať deň s miskou ovsených vločiek, pretože vám dodajú nielen potrebnú energiu, ale aj zaručia, že vaše telo bude mať dostatok potrebných látok pre tvorbu červených krviniek. Ešte lepšie urobíte, ak si vyberiete takú značku ovsených vločiek, ktorá je obohatená o železo a vitamíny skupiny B.

7. Celozrnný chlieb
Jeden krajec celozrnného chleba vám dodá až 6% dennej potreby železa (0,7 mg). Nemali by ste však zostávať len pri chlebe, ale zakomponovať do svojho jedálnička aj celozrnné cestoviny či hnedú ryžu.

8. Vajcia
Konzumácia jedného vajíčka denne je výborným spôsobom, ako zvýšiť množstvo železa, ktoré prijímate zo stravy. Jedno vaječné žĺtko totiž obsahuje okolo 0,5 mg železa a k tomu plno ďalších dôležitých nutričných látok.

9. Granátové jablká
Granátové jablká (zobrazené na úvodnom obrázku) patria k potravinám s najvyšším obsahom železa na planéte. Jedno ovocie ho v sebe má až 0,8 mg. Okrem ich skvelej chuti ukrývajú aj veľa vitamínu C.

10. Datle
Ďalším skvelým ovocím ako zdroj vápnika sú datle. Jeden hrnček datlí vám dokáže poskytnúť až 5 mg železa!

11. Paradajky
Paradajky sú veľmi všestranným ovocím (hoc u nás sa často nesprávne zaraďujú medzi zeleninu). Ich zakomponovanie do stravy by preto nemalo byť žiaden problém. Okrem vysokého podielu železa (0,2 mg v stredne veľkej paradajke) vám dodajú aj vitamín C a silný antioxidant lykopén, známy svojimi výraznými protirakovinovými účinkami.

12. Med
Viac železa zo stravy získate jednoducho aj tak, že ako vaše každodenné sladidlo budete používať med namiesto cukru. Med tiež obsahuje veľa ďalších prospešných vitamínov a minerálov nutných pre správne fungovanie tela a pevné zdravie.

Jedna rada na záver
Na záver máme pre vás jeden rýchly tip. Ide o to, že vitamín C výrazne zlepšuje absorpciu železa. Ak získavate železo z ovocia alebo zeleniny, tu by nemal nastať problém. Ak ho ale získavate v tabletkách alebo zo živočíšnych zdrojov, uistite sa, že spolu so železom prijímate aj dostatok vitamínu C.

Prebraté: http://badatel.net/, zdroj: 12 Amazing Foods to Combat Anemia

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.
0

Používame cookies zo služieb tretích strán na marketingové aktivity a na to, aby sme vám mohli poskytnúť lepší zážitok. Prečítajte si o tom, ako používame súbory cookie a ako ich môžete ovládať kliknutím na „Privacy Preferences“.