Štítna žľaza a jód

V kategórii sa nachádza 19 článkov.
 predošlá|123|
Hormóny štítnej žľazy

Hormóny štítnej žľazy

Štítna žľaza  (glandula thyreoida) produkuje 3 hormóny nesmierne dôležité pre správnu funkciu celého ľudského organizmu. Sú nimi:  tyroxin  (T4) a trijodtyronin  (T3) – hormóny, ktoré ovplyvňujú rast, riadia látkovú výmenu, vývoj mozgu, kostí a svalov a  kalcitonin – hormón zodpovedný za znižovanie vápnika v krvi.
Čítajte viac
Bez jódu nie je život

Bez jódu nie je život

Štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré sa starajú o metabolizmus každého jedinca. Svojou činnosťou ovplyvňuje trávenie, čím získava  výživné látky a energiu potrebnú pre správnu funkciu celého organizmu. Ničením životného prostredia sa však neustále zvyšuje počet ľudí trpiacich na rôzne ochorenia štítnej žľazy v dôsledku jódového nedostatku. Ten sa v pôde a tým aj v...
Čítajte viac
Organický verzus anorganický jód

Organický verzus anorganický jód

Počúvame názor, že anorganická forma jódu pochádza z neživej prírody a je obsiahnutá napr. v minerálnych vodách z dôvodu postupného vyplavovania zo zeme alebo pridaním jodidu draselného do kuchynskej soli. Organická forma jódu musí predsa byť v živých organizmoch ako sú rastliny (riasy) a živočíchy (ryby).
Čítajte viac
História štítnej žľazy

História štítnej žľazy

História ľudského tela, jeho anatómia a vzájomne prepojené funkcie je fascinujúca, a preto je vhodné poznať jej vývoj od počiatočných nevedomostí cez nové a nové poznatky až k dnešným, ktoré tvoria základ poznávania pre budúce veky.
Čítajte viac
Štítna žľaza - Fortuna Vitae originál prof. Turianica

Štítna žľaza - Fortuna Vitae originál prof. Turianica

Fortuna Vitae - aktívny organicky viazaný jód v tekvicovom oleji. A prečo nie riasy alebo ryby?  Veď aj mnohé ďalšie prípravky obsahujú jód. Tak v čom je vlastne rozdiel? Je to v tom, že nie je jód ako jód?
Čítajte viac
Nedostatok jódu

Nedostatok jódu

Nedostatok jódu v celom našom prirodzenom potravinovom reťazci zapríčiňuje poruchy štítnej žľazy. Jej nesprávna funkcia umožňuje rozvoj ďalších súvisiacich ochorení. V oblasti strednej Európy hovoríme o tzv. enviromentálnom jódovom deficite. Ten je zapríčinený nedostatkom prirodzených zdrojov jódu.
Čítajte viac
Poruchy štítnej žľazy

Poruchy štítnej žľazy

Príznaky a samotné ochorenie začína oveľa skôr ako sa dá diagnostikovať. Takže viac ako vhodná a dôležitá je prevencia. Narastaním každodennej stresovej záťaže, rýchlosťou myslenia, informačným tlakom médií (internet, televízia), potreby zrýchlenej reakcie na obrovský nával údajov z okolitého prostredia, rodinné problémy, infikovanie v hromadnej doprave, v spoločenských priestoroch, fyzická...
Čítajte viac
Štítna žľaza podrobnejšie

Štítna žľaza podrobnejšie

Štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré zabezpečujú látkovú premenu – metabolizmus. To znamená, že ovplyvňuje celý proces od absorbovania potravy až po získanie energie a látok potrebných pre vývoj, rast a správnu činnosť organizmu. Nefunkčnosť štítnej žľazy, má vplyv na vývoj celého organizmu. Jej funkciu kontroluje hypotalamus a hypofýza .
Čítajte viac
Význam jódu

Význam jódu

Nedostatok jódu významne vplýva na všetky funkcie v ľudskom organizme. Častokrát si tento nedostatok ani neuvedomujeme napriek tomu, že bývame často unavení, podráždení, nervózni alebo trpíme nedostatkom spánku . Keďže jód v našom tele zabezpečuje správnu činnosť štítnej žľazy, prispieva tým k zlepšeniu nášho psychického a fyzického zdravia. Posilňuje imunitný systém, reguluje rast...
Čítajte viac
 predošlá|123|